Anestezjolog – czym się zajmuje i jaka jest jego rola w walce z bólem przewlekłym

Leczenie bólu jest złożonym procesem, nad którym musi czuwać doświadczony specjalista. Wiele osób kojarzy anestezjologa wyłącznie z lekarzem, który wykonuje znieczulenie przed zabiegiem operacyjnym. Tymczasem jest to też specjalista odpowiedzialny za cały proces leczenia przeciwbólowego, a przychodząc do poradni leczenia bólu, na pierwszej wizycie najczęściej przywita Cię i skonsultuje właśnie anestezjolog. Czym się zajmuje i jaka jest jego rola w całym procesie?

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem bólu?

Ból, zwłaszcza ten przewlekły, jest na tyle złożonym zagadnieniem, że wymaga podejścia interdyscyplinarnego, a więc uwzględniającego różne zakresy medycyny fizjoterapię i psychoterapię. Dlatego to nie jeden lekarz zajmuje się leczeniem bólu, ale cała grupa, jednakże nad całością zwykle czuwa anestezjolog i to on jest odpowiedzialny za opracowanie strategii postępowania. Interdyscyplinarna terapia, zwłaszcza w trudnym do opanowania bólu przewlekłym to podstawa leczenia. Dowiedz się, na czym polega skuteczne leczenie bólu przewlekłego.

Kim jest anestezjolog?

Anestezjologia i intensywna terapia to osobna specjalizacja medyczna, w której kształcenia trwa w Polsce 6 lat. Oparta jest na 4 podstawach wiedzy – umiejętności znieczulenia pacjentów do zabiegu operacyjnego, umiejętności prowadzenia intensywnej terapii najciężej chorych, umiejętności udzielania pomocy w przypadkach nagłych i umiejętności leczenia dolegliwości bólowych.

A kto to jest anestezjolog? To wszechstronnie wykształcony specjalista, który z uwagi na charakter swej specjalności jest szczególnie predysponowany do współpracy interdyscyplinarnej z innymi specjalnościami medycznymi i pozamedycznymi. Dlatego jest najczęściej koordynatorem opieki nad pacjentami z bólem zarówno w szpitalu, jak i w poradniach leczenia bólu. Anestezjolog staje się wówczas lekarzem „medycyny bólu” specjalności, które nie istnieje jeszcze w Polsce jako osobna specjalizacja, ale to właśnie anestezjolog posiada najwięcej umiejętności i doświadczenia w tym zakresie.

anestezjolog leczenie bólu

Bólem przewlekłym mogą się zajmować także lekarze innych specjalności, zazwyczaj tacy, którzy skończyli szkolenia i kursy w zakresie leczenia bólu. Takim najważniejszym szkoleniem w Polsce są Studia Podyplomowe w zakresie Medycyny Bólu organizowane i prowadzone przez Uniwersytet Jagielloński. Najczęściej absolwentami tych Studiów są właśnie anestezjolodzy. Tak wyszkolonych anestezjologów spotkasz oczywiście w integracyjnym centrum leczenia bólu we Wrocławiu AnalgoMed. Przyjdź do nas i poznaj naszych świetnych anestezjologów z prof. dr hab. Andrzejem Küblerem na czele, specjalistą z zakresu anestezjologii, intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej.

Dlaczego w poradni leczenia bólu pierwsza wizyta jest u lekarza anestezjologa?

Gdy pacjent zjawia się w poradni, zazwyczaj nie wie, kto zajmuje się leczeniem bólu, a często jest zdziwiony, że to właśnie anestezjolog. Większość osób kojarzy tę specjalizację z „usypianiem do zabiegów”. Rola anestezjologa na pierwszej wizycie w poradni polega na dokładnym zebraniu wywiadu, poznaniu pacjenta i rodzaju dolegliwości, z jaką się boryka. Ból można pokonać dopiero po poznaniu przyczyny jego powstawania i na tym właśnie polega pierwsza wizyta. Czasami jedna wystarczy, by móc już opracować dobrą terapię, innym razem konieczne jest bardziej szczegółowe poznanie pacjenta.

Rola anestezjologa polega również na wytłumaczeniu pacjentowi, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie, a także przedstawienie możliwych alternatyw. Nowoczesna, zintegrowana terapia bazuje nie tylko na podawaniu środków farmakologicznych, ale na fizjoterapii, psychoterapii, nieinwazyjnych oraz inwazyjnych technikach uśmierzania dolegliwości. Rodzaj metody i zakres leczenia dobiera właśnie anestezjolog. Leczenie bólu prowadzone w zintegrowany sposób cechuje się wysoką skutecznością, nawet w tych przypadkach, gdy choremu wydaje się, że nic mu już nie pomoże.

Lekarz anestezjolog w poradni leczenia bólu musi mieć spore doświadczenie i wyczucie, gdyż nierzadko pacjenci mają problem z określeniem jego źródła i przyczyny. Nieraz zdarza się, że chory określa, że „boli go wszystko”, „boli go całe ciało”, „ciągle go boli” itd. Są to bardzo ogólne dane, na podstawie których specjalista musi zaproponować odpowiednie postępowanie. Dlatego, jeżeli następnym razem będziesz się zastanawiać nad tym, jaki lekarz zajmuje się leczeniem bólu, pomyśl o zasadniczej roli, jaką odgrywa w tym procesie anestezjolog.

`