Ból nadgarstka – choroba cywilizacyjna?

Ból nadgarstka jest jedną z tych dolegliwości, które mają bardzo różne podłoże. Najczęściej jest wynikiem przeciążenia lub drobnego urazu, ale może też świadczyć o rozwijającej się poważnej chorobie. Na różnego rodzaju stany zwyrodnieniowe narażone są zwłaszcza osoby pracujące przy komputerze na klawiaturze i myszce. Bolący nadgarstek od myszki jest jednym z częstych powodów wizyt u ortopedy.

Ból nadgarstka – przyczyny. Dowiedz się, co może być powodem dolegliwości

Nadgarstek jest zbudowany z wielu kostek, stawów, mięśni, ścięgien i nerwów. To bardzo skomplikowana struktura, ale to właśnie to skomplikowanie pozwala nam na tak szeroki zakres ruchów. Niestety z tego samego względu narażony jest na uszkodzenia i przeciążenia.

ból nadgarstka leczenie

Do najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka należą urazy: złamania i zwichnięcia. Wystarczy nieodpowiednie podparcie się, upadek lub przeciążenie podczas prac manualnych, by bardzo szybko odczuć konsekwencje takiego urazu. Zazwyczaj dobry efekt przynosi czasowe usztywnienie nadgarstka np. bandażem elastycznym, jednak w przypadku poważniejszego urazu niezbędna będzie wizyta u ortopedy.

Oprócz urazów istnieją też inne mechanizmy, w których występuje ból nadgarstka. Przyczyny dolegliwości można upatrywać w nowoczesnym i niestety niezbyt zdrowym stylu życia. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna, czyli związana z rozwojem cywilizacji i nowych technologii. Praca przy komputerze, pisanie na klawiaturze, projektowanie czy granie w gry, mogą powodować przewlekłe dolegliwości, zwłaszcza ból nadgarstka od myszki, spowodowany długotrwałym ułożeniem dłoni w nienaturalnej pozycji. Zapobiegać temu można, stosując specjalne ergonomiczne myszki, podkładki z oparciem na nadgarstek, a także wykonując ćwiczenia rozluźniające mięśnie dłoni.

Nieurazowe przyczyny bólu nadgarstka:

Istnieje wiele innych przyczyn bólu nadgarstka, tutaj wymieniliśmy jedynie te najczęstsze, niezwiązane bezpośrednio z urazem. Jeżeli ból nadgarstka przy nacisku nasila się lub utrzymuje przez dłuższy czas, koniecznie należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Jak leczyć ból nadgarstka i do jakiego lekarza udać się po poradę?

Nie każdy ból od razu musi oznaczać poważną dolegliwość. Najczęściej wszystko, co na ból nadgarstka wystarczy, to okład z maści lub żelu zawierającego środek przeciwbólowy i przeciwobrzękowy działający miejscowo. Nadgarstek należy unieruchomić na kilka dni bandażem elastycznym lub specjalną opaską usztywniającą, którą można kupić w aptece, sklepach medycznych oraz w sklepach sportowych.

Jeżeli ból nadgarstka jest długotrwały, nasila się przy ucisku i podczas pracy na klawiaturze oraz myszce, a także, jeżeli uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który na podstawie wywiadu oraz dodatkowych badań, postawi właściwą diagnozę i zaleci leczenie. Czasami wymagane są konsultacje z innymi specjalistami, dlatego to, jaki lekarz w bólu nadgarstka będzie tym właściwym, ściśle zależy od czynnika powodującego objawy.

Oprócz podejścia ortopedycznego i chirurgicznego bardzo ważne są też zabiegi fizjoterapeutyczne oraz leczenie bólu różnymi metodami. Dowiedz się więcej, jak w AnalgoMed leczymy bóle stawów.

Ból nadgarstka sprawia Ci kłopot? Zadzwoń i dowiedz się o możliwości terapii. Umów się i otrzymaj 20% zniżki na hasło 
blog AnalgoMed” 

71 757 11 11

Ból nadgarstka sprawia Ci kłopot? Zadzwoń i dowiedz się o możliwości terapii. Umów się i otrzymaj 20% zniżki na hasło 
blog AnalgoMed” 

Umów wizytę online
`