Ból nie pyta o wiek, płeć ani status społeczny. Po prostu przychodzi

Jest jak nieproszony gość, jak przeciwnik, któremu należy stawić czoło i go pokonać. Eurypides (starogrecki dramaturg) pisał, że bez bólu i cierpień nie istniejemy. To całkowicie normalne i każdy kiedyś odczuwał bardziej lub mniej nasilone dolegliwości. Ból jest znakiem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś złego, a niewrażliwość na ból (analgezja wrodzona) jest rzadką i niebezpieczną chorobą, która niewiele ma wspólnego z byciem superbohaterem. Ból jest więc konieczny, ale tylko do pewnego poziomu.

Czym jest ból?

Ból to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców (tzw. nocyceptywnych) uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. […]”

Definicja bólu wg Międzynarodowego Towarzystwa Bólu

Abstrahując od standardowej definicji, warto zastanowić się, czym tak po ludzku jest ból. To zjawisko i fizyczne, i psychologiczne; ból może być dobry (ostrzegawczy) i zły (paraliżujący, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie). Zjawiskiem bólu zajmowali się starożytni i nowożytni filozofowie, lekarze, psychologowie, religioznawcy oraz artyści. Jest obecny w każdej strefie życia, nie tylko w medycynie, psychologii i religii, ale również w popkulturze.

Na ból można spojrzeć, jak na bardzo złożoną reakcję organizmu, która zawiera:

Każdy człowiek ma inną wrażliwość na ból, inne predyspozycje i inne granice, których przekroczenie powoduje pewne reakcje. Ból jest więc bardzo indywidualną sprawą. Natężenie bólu mierzy się według różnych skal, najpowszechniejszą z nich jest skala VAS (Visual Analog Scale), zawierająca zakres od 0 do 10, gdzie 0 to brak bólu, a 10 to najsilniejszy ból, jakiego pacjent doznał w całym swoim życiu (subiektywnie).

ból nie pyta o wiek
Źródło: mp.pl/bol/bol/ostry/72858,skale-oceny-bolu

Na ból jest narażony każdy. Młody i stary, silny i słaby, kobieta i mężczyzna, bez względu na zawód, status, rasę czy płeć, ból może dotknąć każdego. Oznacza to jednocześnie, że pomoc w tym zakresie również powinna być dostępna dla każdego.

Jakie powinno być leczenie bólu?

Kompleksowe, dopasowane do pacjenta, wykorzystujące zarówno najnowsze zdobycze medycyny, jak i sprawdzone, stosowane od wieków metody. Technik zwalczania bólu jest wiele i nie ograniczają się wyłącznie do przyjmowania środków farmakologicznych nieopioidowych i opioidowych; to również blokady nerwów, leczenie rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, psychoterapia, akupunktura. Terapia musi przebiegać pod kontrolą specjalistów różnych dziedzin, gdyż tylko wtedy można mówić o kompleksowym leczeniu: specjalista leczenia bólu, chirurg, ortopeda, onkolog, internista, fizjoterapeuta, psycholog – to właśnie oni czuwają nie tylko nad prawidłowością leczenia samej choroby, ale też spowodowanych przez nią dodatkowych dolegliwości.

Każdy ma prawo do jak najlepszego leczenia, niestety standardowe terapie oferowane na NFZ są bardzo ograniczone i obejmują jedynie podstawowe elementy farmakoterapii i fizjoterapii leczenia bólu. Niekiedy są one nieskuteczne, a chory żyje z przekonaniem, że nic mu już nie pomoże. Ten problem jest szczególnie widoczny w bólach nowotworowych. Badania przeprowadzone przez EPIC (European Pain in Cancer) stwierdzają, że:

AnalgoMed to integracyjne centrum leczenia bólu we Wrocławiu. Miejsce, w którym każdy otrzyma pomoc dopasowaną indywidualnie; leczenie, które jest skuteczne i faktycznie przynosi ulgę w bólu. Ponieważ zespół kliniki tworzą wybitni specjaliści z różnych dziedzin, zajmujący się nieinwazyjnymi i inwazyjnymi metodami leczenia bólu, to właśnie tutaj możesz liczyć na fachową pomoc i opiekę.

Ból nie wybiera, ból może zaatakować każdego. Jednak nie musisz zgadzać się na jego obecność. Umów się na wizytę i dowiedz się, jak możemy pomóc Tobie lub komuś Ci bliskiemu.

`