Ból przewlekły u dziecka – gdy choroba dotyka najmłodszych

Ból przewlekły u dziecka jest złożonym i trudnym tematem. To problem zarówno medyczny, jak i psychologiczny oraz społeczny. Źródła bólu przewlekłego u dzieci są różne, najczęściej jest to choroba nowotworowa, bóle pooperacyjne i bóle w przebiegu chorób genetycznych. Jakie problemy spotykają rodzice dzieci zmagających się z długotrwałymi bólami i jak leczyć ból przewlekły u dziecka?

ból przewlekły u dziecka

Ból u dziecka – jak dziecko postrzega ból?

Na to, jak człowiek pojmuje ból, wpływa wiele czynników, nawet takich jak społeczeństwo, w którym żyje, osobiste doświadczenia, dojrzałość układu nerwowego, osobista wrażliwość na ból, wiek i wiele innych składowych. Dawniej uważano, że dzieci mają obniżoną zdolność odczuwania, ponieważ bardzo łatwo odwrócić dziecięcą uwagę od przykrego bodźca. Badania pokazały jednak, że dzieci, a nawet niemowlęta urodzone przedwcześnie, odczuwają ból i go pamiętają, natomiast mogą go nie rozumieć – i to jest jedna z różnic pomiędzy odczuwaniem bólu u dziecka i u dorosłych. Malec w wieku 1-6 lat może być przekonany, że ból jest czymś oczywistym i nie ma potrzeby informowania otoczenia o tym, że coś go boli, a jeżeli czuje stały, przewlekły ból może być nawet przekonany, że tak ma po prostu być.

Dziecko dopiero w wieku około 12 lat osiąga zdolność myślenia abstrakcyjnego i jest w stanie rozumieć ból tak, jak osoba dorosła. Wie, że jest to subiektywne odczucie o różnym nasileniu; że każdy może przeżywać go w inny sposób itd. To między innymi właśnie dlatego u dzieci stosuje się inne skale natężenia bólu niż u dorosłych, odmienne jest także leczenie bólu przewlekłego u dziecka.

Jak rozpoznać ból u dziecka?

Częste bóle u dziecka mogą pojawiać się z różnych powodów, a jeżeli ból jest przewlekły i długotrwały albo pojawiają się nawracające bóle np. głowy czy brzucha, wtedy należy poddać podopiecznego diagnostyce, by ustalić przyczynę dolegliwości.

Pamiętając, że dzieci w różnym wieku mogą różnie reagować na ból i go sygnalizować należy zwracać uwagę na zachowania malucha: a) werbalne, czyli sygnalizowanie bólu krzykiem i płaczem; b) społeczne, czyli poirytowanie, strach, wycofanie z życia społecznego; c) zmniejszony lub zwiększony poziom aktywności; d) mimikę oraz reakcję na dotyk.

Bóle u dziecka – jak pomóc i ulżyć maluszkowi w chorobie?

ból leczenie dzieckoLeczenie bólu przewlekłego u dziecka jest trudnym zagadnieniem medycznym, zależnym od stanu małego pacjenta oraz jego tolerancji na leki. U dzieci preferuje się leki doustne, a rodzaj farmakoterapii powinien być dobierany indywidualnie do charakterystyki i przebiegu choroby. Szczególne znaczenie mają metody niefarmakologiczne (w tym relaksacja, przezskórna stymulacja nerwów, akupunktura, arteterapia) oraz wsparcie psychologiczne. Dzieci bardzo dobrze reagują na tego typu terapie i czasami można osiągnąć lepsze efekty niż przy zastosowaniu silnych leków przeciwbólowych, na które organizm i tak prędzej czy później wytworzy tolerancję.

Przewlekły ból u dziecka to problem całej rodziny

ból dziecka leczenieBól dziecka sprawia rodzicom i całej rodzinie cierpienie. To już nie jest tylko odczucie pojedynczego człowieka, ale wszystkich zaangażowanych osób. Szerzej na temat wpływu bólu przewlekłego na otoczenie pisaliśmy tutaj. Leczenie bólu przewlekłego u dziecka powinno odbywać się wielopłaszczyznowo, obejmować nie tylko farmakoterapię, ale również inne metody integracyjnego leczenia bólu, a także psychoterapię całej rodziny. Chore dziecko to ogromne obciążenie psychiczne dla rodziców, rodzeństwa i opiekunów, dlatego osoby zaangażowane emocjonalnie powinny być pod obserwacją psychologa. W Centrum Leczenia Bólu AnalgoMed we Wrocławiu zajmujemy się kompleksowym leczeniem bólu u dzieci i dorosłych, a także pomocą rodzinom chorych dzieci.

`