Ból ramion i szyi – skąd się bierze i jak zapobiegać?

Bóle ramion i szyi są jednymi z najczęstszych przewlekłych dolegliwości bólowych występujących u osób pracujących w pozycji siedzącej. Przeciążenie mięśni, ich naciągnięcie oraz zmiany zwyrodnieniowe to powszechne przyczyny bólu ramion i szyi. Dyskomfort na początku zwykle jest niewielki, tylko lekko obniżający samopoczucie, lecz z upływem lat ulega nasileniu, a zmiany mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Skąd się bierze ból ramion i szyi, jakie są jego przyczyny i jak leczyć?

Dlaczego boli szyja?

ból szyi skąd się bierzeNajczęstszą przyczyną bólu szyi jest nieprawidłowa pozycja podczas długotrwałej, siedzącej pracy. Doskonale znają to pracownicy biurowi i osoby pracujące przed komputerem. Napięte mięśnie, ciągłe pochylenie głowy do przodu, uniesione barki, brak podparcia dla łokci – to wszystko sprawia, że mięśnie szyi nie mają czasu na wypoczynek. Nieustające napięcie prowadzi do bolesnych przykurczów, które w konsekwencji po wielu latach mogą zmienić się w zmiany zwyrodnieniowe.

Ból szyi może być związany z tzw. syndromem SMS-owej szyi, stosunkowo nowego zjawiska związanego bezpośrednio z upowszechnieniem się technologii mobilnych. Układ kostny i mięśniowy człowieka przystosowany jest do utrzymywania sylwetki wyprostowanej z głową w pozycji, która nie stanowi obciążenia dla kręgosłupa. Wystarczy jednak lekkie pochylenie głowy do przodu, by siły zupełnie inaczej się rozkładały. Przyjmując, że głowa przeciętnego człowieka waży około 5,5 kg, to przy pochyleniu jej o około 15 stopni, kręgosłup obciążany jest tak, jakby głowa ważyła 12 kilogramów, a przy pochyleniu głowy o 60 stopni, kręgosłup musi już znieść obciążenie aż 27 kilogramów. To musi skończyć się bólem z tyłu szyi.

Długotrwałe pochylanie się nad ekranem smartfona, tabletu, siedzenie w złej pozycji przed komputerem czy też praca biurowa w pozycji z pochyloną górną częścią tułowia początkowo objawia się bólem szyi i ramion, dyskomfortem i bólem pleców również w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Z czasem mogą pojawiać się bóle głowy, drętwienie rąk, sztywność mięśni, uczucie mrowienia w obrębie szyi, ramion i łopatek oraz ból przy ruchach szyją.

Bóle szyi i ramion spowodowane przeciążeniem mięśni z początku są niegroźne i można im skutecznie zapobiegać ćwiczeniami fizycznymi. Z czasem jednak dolegliwości będą się nasilały, mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, trwałych przykurczów mięśni i ścięgien oraz zaburzeń neurologicznych. Może pojawić się ból ramienia przy podnoszeniu ręki ograniczający zakres ruchów, ból pomiędzy łopatkami, a także silne przewlekle bóle głowy.

Inne przyczyny bólu ramion i szyi

Mimo iż zdecydowana większość przypadków ma podłoże w napięciu mięśni, złej postawie ciała, stresie i braku aktywności fizycznej, to jednak ból szyi i ramion może być objawem innych, poważniejszych chorób, wymagających specjalistycznego leczenia. Należą do nich m.in.:

Mogą one dawać nietypowe objawy, takie jak ból szyi z lewej strony albo tylko z prawej, zaburzenia neurologiczne, dolegliwości przy poruszaniu się i wiele innych.

Ból ramienia i szyi – jak zapobiegać?

masaż kręgosłupa jak leczyć ból ramion szyiNajprostszą formą zapobiegania dolegliwościom jest dbanie o zachowanie prawidłowej pozycji ciała podczas pracy przed komputerem, czy podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Pozycja ciała powinna być wyprostowana, a głowa zwrócona do przodu. Warto zainwestować w ergonomiczny fotel biurowy wspierający kręgosłup w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym, a od czasu do czasu robić przerwy od pracy. Polecamy również sen na specjalnych poduszkach i materacach wspierających odcinek szyjny kręgosłupa.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, jak zapobiegać bólom pleców, ramienia i szyi jest umiarkowana aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia rozciągające, siłowe oraz sprawnościowe to recepta na lepsze samopoczucie i pozbycie się bólów związanych z przykurczami mięśni. Warto też korzystać z technik relaksacyjnych i masaży – zabiegi te są skuteczne dla rozluźnienia spiętych mięśni.

Jak leczyć bóle szyi i ramion?

masaż ból szyi ramion jak zapobiegacJeżeli dolegliwości spowodowane są przeciążeniem mięśni, zalecane są masaże, okłady rozgrzewające, żele i maści o działaniu przeciwzapalnym oraz leki przeciwbólowe. Pomocne mogą być zabiegi akupunktury oraz rehabilitacje, które wykonujemy w Centrum Leczenia Bólu AnalgoMed we Wrocławiu. Zajmujemy się też diagnozą oraz leczeniem bólu przewlekłego mającego inne podłoże. Ból ramienia przy podnoszeniu ręki, ból szyi z prawej strony czy pojawiający się tylko w określonych warunkach, może oznaczać proces chorobowy bądź zwyrodnieniowy, którego nie wolno zignorować. Jeżeli odczuwasz przewlekły ból szyi, ramion lub pleców, koniecznie zgłoś się na konsultację.

`