Boli pacjenta – cierpi cała rodzina, czyli rodzina w obliczu choroby

Choroba w rodzinie nie jest wyłącznie problemem jednostki. To sytuacja dotykająca wszystkich – bliskich pacjenta, jego rodziny, znajomych i przyjaciół. Zwłaszcza gdy jest to ciężka, przewlekła choroba, mająca wpływ na funkcjonowanie pacjenta. Krewni osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe często szukają pomocy nie tylko dla chorego, ale również dla siebie. Jak choroba wpływa na rodzinę i gdzie szukać pomocy?

Jak ból przewlekły wpływa na otoczenie chorego?

Bliscy chorego doskonale wiedzą, że ból przewlekły nie jest wyłącznie sprawą cierpiącej osoby. Chociaż faktyczny, fizyczny ból odczuwany jest tylko przez pacjenta, a zdrowa osoba może tylko wyobrażać sobie, przez co przechodzi ten człowiek, to jednak – my, ludzie – jesteśmy stworzeniami empatycznymi. I dlatego też, gdy ktoś cierpi, my cierpimy razem z nim, gdy ktoś się z czegoś cieszy, my cieszymy się wspólnie, a gdy kogoś coś boli, boli też nas – metaforycznie i dosłownie. Niektóre, bardziej empatyczne osoby mogą nawet współodczuwać fizyczny ból. Jest to więc bardzo złożone zagadnienie.

Chory w rodzinie, zwłaszcza jeżeli jest to choroba przewlekła, to duże obciążenie, również fizyczne. Pacjent często potrzebuje pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, których nie jest w stanie zrobić samodzielnie. Wymaga codziennej toalety, podawania leków czy choćby przygotowywania posiłków.

Cierpiący człowiek może charakteryzować się dużą huśtawką emocjonalną i negatywnym podejściem do życia. Bardzo często słyszymy od rodzin pacjentów, że choroba zmieniła ich nie do poznania, że stali się innymi ludźmi. To prawda, pacjenci którzy cierpią, mogą być opryskliwi i nieprzyjemni w obejściu.

Choroba przewlekła i ból, który jest odczuwany bez przerwy, nie pozwala nigdy odpocząć. W dzień i w nocy chory musi zmagać się z dolegliwościami, a to z kolei sprawia, że rodziny również muszą „współodczuwać” te dolegliwości przez cały czas. To zaburza sen i wypoczynek; nie pozwala się zrelaksować.

chory w domu

Wpływ choroby na stan psychiczny pacjenta i jego rodziny

Ból przewlekły, z którym chory musi zmagać się nieustannie, jest czymś zupełnie innym, niż ból ostry wywołany jednorazowym zdarzeniem. Złamana ręka boli, ale kiedyś przestanie; podobnie jak nadwyrężony mięsień, uraz po upadku czy rana po operacji. W przypadku dolegliwości przewlekłych, którym towarzyszy ból jest inaczej. Pacjent i jego rodzina mają przekonanie, że ból będzie towarzyszył już zawsze i nie ma od niego ratunku. Przeważnie jest to niesłuszna opinia, niemniej jednak ma istotny wpływ na to, jak choroba wpływa na rodzinę. A niestety niekiedy potrafi bardzo negatywnie oddziaływać na wszystkich zainteresowanych, prowadząc nawet do rozpadu rodzin.

Negatywny wpływ choroby na stan psychiczny pacjenta widać przede wszystkim po zmianie jego zachowania, które może być bardzo różne: od skłonności depresyjnych, poprzez zupełną obojętność w stosunku do otoczenia, aż po niczym nieuzasadnioną agresję. Z kolei rodzina w obliczu choroby wystawiona jest na ogromną próbę i zagrożenie. Nieraz się okazuje, że więzy rodzinne po prostu nie wytrzymują takiej próby. Stąd w procesie leczenia chorego niezbędna jest pomoc rodzinie pacjenta.

Gdzie szukać pomocy, gdy choroba wpływa na rodzinę

Rodzina w obliczu choroby często poszukuje różnych wyjść z trudnej sytuacji. Przede wszystkim podstawą jest skuteczne leczenie przeciwbólowe, które umożliwi choremu (oraz jego bliskim) odetchnięcie od sytuacji ciągłego napięcia. Po drugie konieczna może być profesjonalna pomoc psychologiczna zarówno choremu, jak i osobom bliskim. Po trzecie, osoby obciążone takimi przeżyciami często poszukują pomocy również w sferze duchowej. Każdy z tych elementów jest istotny.

W centrum leczenia bólu we Wrocławiu AnalgoMed udzielamy specjalistycznej pomocy medycznej i psychologicznej pacjentom z dolegliwościami bólowymi oraz ich bliskim. Dzięki kompleksowemu podejściu zapewniamy skuteczną terapię, która przywraca równowagę w rodzinie.

`