Ćwiczenia w dyskopatii lędźwiowej

Szanowni Państwo, w związku z panującą obecnie sytuacją, nasz fizjoterapeuta – Zbigniew Cichoński, przygotował dla Państwa zestaw ćwiczeń w dyskopatii lędźwiowej. Są to ćwiczenia dla każdego i bez problemu można je wykonać w domu. Zachęcamy do aktywności fizycznej.

Ćwiczenie numer 1:

 

Opis ćwiczenia numer 1:

spięcia mięśni prostego i poprzecznego brzucha, zachowany kąt prosty w stawach biodrowych i kolanowych, ruch – oderwanie głowy i linii barków od podłoża, napięcie mięśni brzucha i utrzymanie tego napięcia przez minimum 5 sekund, powrót do pozycji wyjściowej z głową opartą na podłożu, 3 serie po 8-12 powtórzeń.

Ćwiczenie numer 2:

 

Opis ćwiczenia numer 2:

unoszenie bioder: pozycja wyjściowa leżenie tyłem, nogi zgięte, stopy oparte całą powierzchnią, ruch: uniesienie bioder ponad podłoże i utrzymanie napięcia mięśni grzbietu i pośladków przez co najmniej 5 sekund, 3 serie po 8-12 powtórzeń.

Ćwiczenie numer 3:

 

Opis ćwiczenia numer 3:

prostowniki grzbietu w klęku podpartym, pozycja wyjściowa: klęk podparty, ruch: uniesienie JEDNOCZEŚNIE prawej nogi i lewej ręki, utrzymanie uniesionych kończyn przez 3 sekundy, powrót do klęku i zmiana: tym razem Lewa noga i prawa ręka. 3 serie po 8-12 powtórzeń (jako jedno powtórzenie traktujemy cykl dla obu stron!).

Ćwiczenie numer 4:

 

Opis ćwiczenia numer 4:

ukłon japoński z napięciem mięśni brzucha, pozycja wyjściowa: klęk podparty, ruch: opust pośladków w kierunku pięt, o ile to możliwe, siadamy na piętach, w ostatniej fazie ćwiczenia napinamy mięśnie brzucha i utrzymujemy napięcie przez 5 sekund, następnie powrót do klęku podpartego, 3 serie po 8-12 powtórzeń.

Już niebawem, pojawią się kolejne propozycje. Zapraszamy do zaglądania na naszego bloga.

`