Dokuczają Ci częste bóle głowy? Poznaj przyczyny i metody radzenia sobie z bólami

Bóle głowy są powszechnym zjawiskiem i mogą być wywoływane przez wiele czynników. Od zwykłych infekcji i sytuacji stresowych, poprzez nadciśnienie, migreny, problemy ze wzrokiem, aż po groźne choroby nowotworowe. Częste bóle głowy mogą, ale nie muszą być objawem niepokojącym, jednak zawsze powinny zostać poddane diagnostyce. Przeczytaj, jakie są ich najczęstsze przyczyny i jakie badania należy wykonać, aby dobrze poznać skalę problemu.

Częste bóle głowy – przyczyna

Potrafią skutecznie zniszczyć cały dzień, w mgnieniu oka położyć do łóżka, zaburzyć koncentrację, a nawet sprowokować wymioty i nudności. Mogą być ledwo zauważalne, ale cały czas czaić się gdzieś z tyłu lub z przodu głowy i razić niczym irytujące kopnięcia prądem. Mogą być też ostre, przewlekłe, tępe, pulsujące… rodzajów bólu głowy jest wiele.

W ciągu roku nawet 35 tysięcy osób trafia do szpitala z powodu bólu głowy, a jest to ok. 10% hospitalizacji Polaków w zakresie trzydziestu głównych schorzeń. To mniej więcej pokazuje skalę problemu.

bardzo częste bóle głowy

Częste bóle głowy mogą być wywoływane przez:

Bóle głowy mogą być objawem poważnych chorób:

Bardzo częste bóle głowy, codzienne i o różnym nasileniu występują przy:

Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości, dlatego jeżeli objawy pojawiają się często i nabierają na sile, warto udać się do lekarza w celu diagnostyki, co oznaczają częste bóle głowy. Czasami wystarczy tylko zmiana stylu życia i poprawa nawyków, innym razem konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

częste bóle głowy jakie badania

Częste bóle głowy, jakie badania diagnostyczne wykonać?

Pacjenci z bólem głowy najczęściej trafiają do lekarza pierwszego kontaktu. Podstawowym rodzajem badania jest wywiad lekarski oraz badania morfologii i biochemiczne krwi, mające na celu z grubsza określenie charakteru dolegliwości. Dopiero po zebraniu wywiadu, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty lub kilku specjalistów na bardziej szczegółowe badania. Częste bóle głowy mogą mieć kilka przyczyn, a diagnoza wcale nie jest taka łatwa, więc może się zdarzyć, że chory będzie musiał poddać się wielu badaniom, zanim zostanie postawione prawidłowe rozpoznanie. Zazwyczaj przeprowadzane są konsultacje: laryngologiczna, okulistyczna, neurologiczna, czasami psychiatryczna.

Zależnie od potrzeb pacjent kierowany jest na badania obrazowe i inne, specjalistyczne badania, do których należą m.in.: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, RTG, badanie elektroencefalograficzne (EEG) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Po zebraniu kompletu badań lekarz może stwierdzić, co oznaczają częste bóle głowy i zaproponować odpowiednie leczenie.

Skazani na częsty ból głowy – jak się ratować?

Dolegliwości te nie są takie łatwe do wyleczenia i nie zawsze mają jasną przyczynę. Pisaliśmy o tym między innymi w artykule o migrenie. Bóle głowy mogą być chorobą samą w sobie – migrena, napięciowy ból głowy czy klasterowy ból głowy to przykłady takich dolegliwości, charakteryzujących się dużą intensywnością, częstymi atakami, a ich przyczyna bywa trudna do określenia. Niejednokrotnie jedynym ratunkiem podczas ataku są zlecone przez lekarza silne leki przeciwbólowe. Najłagodniejszymi są paracetamol i te z grupy NLPZ, jak ibuprofen czy aspiryna. Zastosowanie mają też leki o działaniu zapobiegawczym i łagodzącym objawy, należą do nich: tryptany, alkaloidy sporyszu, leki wspomagające przeciwwymiotne i uspokajające.

Warto wypróbować kilka metod leczenia i zapobiegania bólom. Eliminując czynniki wywołujące dolegliwości, np. zmieniając dietę i styl życia (mniej siedzenia przed komputerem, więcej ruchu na świeżym powietrzu), stosując techniki relaksacyjne i medytacyjne, można skutecznie ograniczyć częstotliwość i intensywność dolegliwości.

W migrenowych częstych bólach głowy dobrze sprawdza się akupunktura, będąca polecaną, niefarmakologiczną metodą leczenia bólu. Metoda ta polega na oddziaływaniu igłami na specjalne punkty na ciele, w miejscach zwiększonej gęstości zakończeń nerwowych. Oprócz tego dochodzą czynniki relaksacyjne i medytacyjne, pozwalające zapanować nad nerwami, łagodzące objawy nerwicy i depresji, co również korzystnie wpływa na dolegliwości bólowe.

`