Dyskopatia to już problem społeczny. Co musisz wiedzieć, jak z nią żyć?

Niehigieniczny tryb życia, brak aktywności fizycznej, otyłość, nieumiejętne dźwiganie i przenoszenie ciężarów są czynnikami, wpływającymi negatywnie na kręgosłup. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest dyskopatia kręgosłupa, jak ją leczyć, jakiego lekarza wybrać i czy dyskopatia to choroba zawodowa, czy może jest to już choroba cywilizacyjna?

Dyskopatia – co to jest?

Kręgosłup jest zbudowany z kręgów kostnych oddzielonych krążkami międzykręgowymi (dyskami/tarczami międzykręgowymi). Rolą kręgosłupa jest ochrona znajdującego się wewnątrz struktury rdzenia kręgowego, natomiast zadaniem dysków jest amortyzowanie ruchów kręgosłupa. Zbudowane są z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego składającego się w większości z wody. Każdego dnia krążki poddawane są dużym przeciążeniom, dochodzi do ich stopniowego ubijania i odwadniania; to naturalny proces, odwracalny podczas snu, gdy organizm odpoczywa, a dysk może powrócić do pierwotnego kształtu. Jednak w wyniku nadmiernego odwodnienia, utraty sprężystości i uszkodzenia krążków dochodzi do zmian w ich strukturze, co z czasem skutkuje rozwojem stanów patologicznych, takich jak: wypadanie krążka, ucisk na rdzeń kręgowy, wypuklina, przepuklina, przerwanie pierścienia włóknistego.

Na pytanie: dyskopatia, co to jest, należałoby więc odpowiedzieć, że to ogół schorzeń krążka międzykręgowego, obejmujących przepuklinę jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Uważana jest za pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Dlaczego bolą mnie plecy, czyli przyczyny dyskopatii

Dyskopatia jest chorobą osób siedzących, wykonujących prace biurowe, kierowców, informatyków, sprzedawców, a także osób wykonujących ciężkie prace fizyczne np. budowlańców. Zazwyczaj dotyka osób w wieku 30-50 lat. Głównymi przyczynami dyskopatii są: niezdrowy, siedzący styl życia, brak aktywności fizycznej i nadmierne przeciążenie kręgosłupa: nieumiejętne podnoszenie i przesuwanie ciężarów, długotrwałe obciążanie kręgosłupa z powtarzalną rotacją, skrzywienie kręgosłupa, otyłość. Dyskopatia może mieć również podłoże genetyczne np. mniejsza wytrzymałość włókien kolagenowych, z których zbudowany jest pierścień włóknisty.

dyskopatia jak leczyć

Choroba zawodowa? I tak, i nie.

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą wynikać z pracy w niekorzystnych warunkach, zasadne jest w takim razie pytanie, czy dyskopatia to choroba zawodowa? Niestety, definicja określa, że musi być to jednostka znajdująca się w wykazie chorób zawodowych. Zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie ma na tej liście, więc oficjalnie nie można jej zaliczyć do chorób zawodowych. Z pewnością ma związek z wykonywaną pracą, ale jest to bardziej choroba cywilizacyjna spowodowana nieprawidłowym stylem życia.

Dyskopatia – jak leczyć i jakiego lekarza wybrać?

Problemy z kręgosłupem są powszechne i często dotykają również młodych ludzi. Pacjenci zazwyczaj ignorują ból, usprawiedliwiając się, że to tylko chwilowa niedogodność i zaraz przejdzie. Początkowo odczuwają sporadyczne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub piersiowym, które ustępują po wypoczynku. Z czasem jednak problem narasta, a po pewnym czasie tworzy się dyskopatia. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? W zdecydowanej większości wystarczą zabiegi nieoperacyjne i zmiana trybu życia. Bardzo dobre efekty przynosi fizykoterapia i kinezyterapia. W ostrym ataku pomagają leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, rozkurczające mięśnie gładkie oraz smarowanie bolesnych miejsc żelem na obrzęki. W początkowej fazie należy nie przemęczać kręgosłupa i pozwolić zregenerować się krążkom, a następnie powoli zacząć wzmacniać mięśnie grzbietu. Warto uprawiać jakiś sport oraz wybrać się do fizjoterapeuty na masaże. Bardzo dobre efekty przeciwbólowe przynosi także akupunktura.

Jeżeli natomiast problemy pojawiają się częściej, a bóle uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, koniecznie wybierz się na badania. Jaki lekarz na dyskopatię? Na początku warto udać się do dobrego ortopedy, który wykona podstawowe badania i określi, czy w kręgosłupie są widoczne zmiany zwyrodnieniowe. Ortopeda prawdopodobnie skieruje pacjenta na dodatkowe badania do neurologa, by stwierdzić, czy w przebiegu choroby nie doszło do jakichś zmian neurologicznych w obrębie rdzenia kręgowego.

Jeżeli zastanawiasz się, czy w dyskopatii pomoże Ci neurolog, czy ortopeda, wybierz centrum medyczne AnalgoMed, w którym podchodzimy kompleksowo do kwestii leczenia bólu. U nas pracują specjaliści, którzy najpierw dokładnie Cię przebadają, a następnie zaproponują adekwatne leczenie.

Dyskopatia – jak żyć z chorobą?

Operacja neurochirurgiczna jest radykalnym leczeniem, do którego kwalifikuje się tylko ok. 3% chorych. W zdecydowanej większości wystarczą nieinwazyjne metody (zabiegi fizjoterapeutyczne, zmiana stylu życia, leczenie przeciwbólowe, akupunktura), pozwalające na skuteczne ograniczenie dolegliwości. Jeżeli cierpisz na chorobę kręgosłupa, nie musisz wcale z nią żyć. Istnieje mnóstwo sposobów na to, by skutecznie zminimalizować dolegliwości, przywrócić sprawność i radość z ruchu.

`