Jak skutecznie zlikwidować ból pleców i kręgosłupa?

Bóle pleców są powszechną dolegliwością, zwłaszcza wśród osób wykonujących prace siedzące oraz prace fizyczne. Mogą to być bóle mięśniowe, bóle kręgosłupa związane z dyskopatią lub zmianami zwyrodnieniowymi, albo bóle innego rodzaju spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy. Niezależnie od przyczyny, nie wolno ignorować dolegliwości, jaką jest ból pleców. Co robić, do jakiego lekarza się wybrać i jak uśmierzyć ból kręgosłupa?

ból kręgosłupa jaki lekarz

Ból kręgosłupa – co robić i jak leczyć?

Okazjonalne dolegliwości grzbietu przydarzają się każdemu, a jeżeli występują rzadko i są spowodowane konkretnym czynnikiem (zazwyczaj przeciążeniem), nie ma powodów do obaw. Odpoczynek w pozycji leżącej, relaksująca kąpiel i kilka ćwiczeń zazwyczaj załatwiają sprawę. Bardzo dobrze spisuje się również masaż, ale ten powinien być wykonywany dopiero po ustąpieniu dolegliwości – nigdy w trakcie, gdyż można zwiększyć ucisk na rdzeń kręgowy.

Dużym błędem jest ignorowanie problemu i odwlekanie wizyty u lekarza, zwłaszcza jeżeli symptomy pojawiają się coraz częściej i obejmują ból kręgosłupa. Jaki lekarz powinien Cię zbadać? Na początku lekarz rodzinny, który zleci podstawowe badania krwi (tak, takie badania mogą sporo powiedzieć o Twoim stanie zdrowia, np. czy w organizmie nie toczą się stany zapalne). Lekarz rodzinny skieruje Cię do ortopedy lub neurologa – w zależności od objawów towarzyszących. Diagnoza i leczenie bólu kręgosłupa jest procesem złożonym, ponieważ dolegliwość może wynikać z wielu przyczyn:

Warto wybrać placówkę medyczną, która zajmuj się kompleksowo diagnozą i leczeniem bólu. Lekarze i specjaliści z centrum leczenia bólu AnalgoMed z prof. dr hab. Andrzej Küblerem na czele, to osoby które doskonale poznały ten problem i pomogły już wielu pacjentom. Jeżeli więc zastanawiasz się, do kogo z bólem kręgosłupa należy się udać, warto rozważyć naszą ofertę.

ból pleców - jak sobie pomóc?

Jak leczyć ból kręgosłupa – 3 podstawowe metody leczenia

Stawiamy na indywidualne dobranie metody leczenia, czasami wystarczy jedna, innym razem będzie to kombinacja kilku sposobów oraz wieloetapowa praca, której efektem ma być zniwelowanie dolegliwości lub całkowite usunięcie źródła bólu kręgosłupa.

Pierwszą metodą jest medyczne uśmierzanie bólu za pomocą blokad leczniczych, blokad diagnostycznych i prognostycznych oraz leków. Kolejnym etapem jest fizjoterapia i leczenie rehabilitacyjne, które w przypadku bólu kręgosłupa i pleców jest elementem obowiązkowym. Praca rehabilitanta z pacjentem polega na wzmacnianiu mięśni grzbietu i przywróceniu sprawności pacjenta. W ramach terapii stosowane są konwencjonalne i niekonwencjonalne zabiegi, mające na celu zlikwidowanie bólu i zwiększenie skuteczności kuracji, np. akupunktura. Trzecim elementem leczenia jest ocena psychologiczna i psychoterapia, gdyż ból fizyczny bardzo często łączy się z psychiką. Kontrola myślenia o bólu, akceptacja i powrót do równowagi są niemniej istotne, co dwa poprzednie elementy.

Ból kręgosłupa – jak sobie pomóc, czyli pierwsza pomoc, gdy „postrzyknie”

Nie każdy ból pleców wymaga leczenia, a zanim zaczniesz zastanawiać się jaki lekarz na ból kręgosłupa, zastosuj techniki, które pomogą Ci zmniejszyć ból, a w przyszłości mu zapobiegać.

Ból kręgosłupa co robić, jeżeli boli:

Polecamy również regularne wizyty na saunie, w spa oraz w gabinecie fizjoterapii, gdyż zabiegi relaksujące i masaże pozwalają ulżyć spiętym mięśniom, a tym samym zapobiegać bólom pleców.

Dokucza Ci ból pleców i kręgosłupa? Zadzwoń i dowiedz się o skutecznej terapii. Tylko teraz 20% zniżki na hasło:

blog AnalgoMed

Dokucza Ci ból pleców i kręgosłupa? Zadzwoń i dowiedz się o skutecznej terapii. Tylko teraz 20% zniżki na hasło:

blog AnalgoMed

Umów wizytę online
`