Kontuzja w sporcie – jak wrócić do formy?

Jak wrócić do formy po kontuzji – to pytanie pojawia się zarówno wśród sportowców amatorów, jak i bardziej doświadczonych osób. Zawodowcy przebywają pod opieką całego sztabu fizjoterapeutów, lekarzy medycyny sportu i innych fachowców. A amatorzy? Ci mogą liczyć przede wszystkim na kompetentną pomoc ze strony specjalistów fizjoterapii i leczenia bólu. Zakładając, że pacjent został prawidłowo zaopatrzony ortopedycznie i chirurgicznie, i nie ma przeciwwskazań do podjęcia aktywności fizycznej, wczesne podjęcie rehabilitacji może znacznie skrócić czas bezczynności.

Sport to zdrowie?

kontuzja przedramienia dłoniOczywiście, że tak: zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia samopoczucie, wspomaga dotlenienie organizmu, sprzyja metabolizmowi, wspiera działanie mięśni i układu szkieletowego, o korzyściach można jeszcze długo pisać.

Niestety znane są też negatywne skutki uprawiania sportu nie tylko tego wyczynowego. Należą do nich głównie kontuzje i urazy kolana, stopy, biodra i kończyn górnych. Kontuzje dotyczą zwłaszcza stawów oraz miejsc narażonych na otarcia, skaleczenia i uderzenia. Do najczęstszych rodzajów kontuzji zaliczamy:

Kontuzja sportowa powrót do formy

O jakimkolwiek powrocie do ćwiczeń można mówić, dopiero gdy leczenie kontuzji zostanie zakończone, a i to po wcześniejszej rehabilitacji oraz powolnym zwiększaniu obciążenia. W przypadku poważnych urazów, takich jak zwichnięcia, złamania czy zerwanie ścięgna lub mięśnia wymagane jest ortopedyczne lub chirurgiczne leczenie kontuzji. Po okresie regeneracji wdrażana jest rehabilitacja kontuzji. Nie należy przy tym zapominać o ważnym elemencie, jakim jest leczenie przeciwbólowe po urazie. Jest to nie tylko kwestia lepszego samopoczucia, ale też szybszego powrotu do zdrowia.

Leczenie przeciwbólowe w kontuzji – dlaczego jest takie ważne?

Ból powoduje dyskomfort i może prowadzić do upośledzenia ruchowego oraz wyrobienia i utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchowych (ruch zastępczy) i pogłębienia zmian degeneracyjnych. W efekcie uzyskanie do pełnej sprawności może być utrudnione. Dlatego jednym z obowiązkowych elementów leczenia kontuzji powinno być odpowiednio dobrane leczenie przeciwbólowe. W AnalgoMed stosujemy zintegrowany model leczenia bólu, dzięki czemu terapia jest skuteczniejsza i dobrana indywidualnie do pacjenta.

Kontuzja – leczenie i powrót do zdrowia

Gdy tylko lekarz uzna, że można zacząć usprawnianie, zaczyna się etap powrotu do zdrowia, składający się z 4 etapów:

Jeżeli potrzebujesz porady specjalisty, szukasz dobrego działu fizjoterapii lub interesuje Cię leczenie przeciwbólowe po kontuzji sportowej, odwiedź AnalgoMed we Wrocławiu. Nasi specjaliści pomogą w powrocie do formy i dobrego samopoczucia.

`