Neuralgia po półpaścu

Półpasiec jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa ospy wietrznej z rodziny wirusów opryszczki. Zakażenie obejmuje nerwy czuciowe w obrębie tułowia, kończyn lub nerwów czaszkowych.

plastryW obrębie objętym zakażeniem pojawia się ból a następnie wysypkowe zmiany skórne. Ostra faza półpaśca utrzymuje się do 30 dni. Półpasiec leczony jest lekami przeciwwirusowymi (acyklowir), leczeniem miejscowym i środkami przeciwbólowymi.

U około 10% chorych z półpaścem dolegliwości bólowe utrzymują się powyżej 120 dni od ustąpienia zmian skórnych i wówczas określa się te dolegliwości jako neuralgię popółpaścową. Ból posiada charakter stały lub napadowy, piekący, kłujący lub pulsujący Nasila się wieczorem lub w nocy. W obszarze bólu pojawia się nadwrażliwość; lekkie bodźce czuciowe np. dotykowe powodują wystąpienie bólu. Ból może ustąpić samoistnie ale u części chorych utrzymuje się latami i nie ustępuje.

Leczenie zależne jest od czasu trwania i intensywności bólu. Miejscowo podawane są plastry lub kremy (maści) ze środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Stosuje się też blokady nerwów przy użyciu leków znieczulenia przewodowego, nasiękowe lub blokady układu współczulnego. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się różne leki przeciwbólowe, do analgetyków opioidowych włącznie, a także leki wspomagające; przeciwdrgawkowe i antydepresyjne. Stosowane są również: akupunktura i stymulacja przezskórna nerwów (TENS). W bardzo ciężkich przypadkach wykorzystywane są interwencje neurochirurgiczne. Należy pamiętać, że częstość występowania półpaśca i neuralgii popółpaścowej istotnie zmniejsza szczepienie przeciwwirusowe.