Kriolezja

kriolezjaKriolezja jest metodą interwencyjnego leczenia bólu. Kriolezja może zostać określona jako miejscowe „zamrożenie” nerwu, co powoduje zahamowanie przewodzenia bodźców przez tkankę nerwową.

Kriolezja, zwana też krioanalgezją, znana jest od starożytności. Użycie zimna jako sposobu na zniesienie bólu opisywał już Hipokrates a następnie przez wieki oziębienie służyło do uśmierzania dolegliwości bólowych. Nowoczesna kriolezja powstała w drugiej połowie XX wieku gdy skonstruowano urządzenia powodujące punktowe obniżenie temperatury przy pomocy specjalnie skonstruowanych aplikatorów uwalniających wewnątrz aplikatora gaz pod bardzo dużym ciśnieniem. Obniżenie temperatury sięga -70 stopni C i zastosowane w pobliżu nerwów powoduje blokadę przewodnictwa.

Zabieg ten nie powoduje zniszczenia nerwu, blokada jest odwracalna. Efekt przeciwbólowy trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aplikator, przypominający igłę wprowadzany jest przezskórnie w pobliże określonego nerwu po czym następuje oziębianie nerwu. Kriolezja stosowana jest w różnych rodzajach bólu przewlekłego. Najczęstszym wskazaniem są neuralgie w obrębie czaszki w zakresie unerwienia nerwu trójdzielnego. Inne wskazania do kriolezji to bolesne nerwiaki, zespół cieśni nadgarstka, bóle neuralgiczne w obrębie kończyny dolnej, zwyrodnienia stawów międzykręgowych.

Kriolezja jest również wykorzystywana w uśmierzaniu bólów fantomowych, bólów stawu krzyżowo biodrowego i w bólach pooperacyjnych po torakotomii i po operacjach przepukliny. Kriolezja jest metodą skuteczną i bezpieczną, chętnie akceptowaną przez pacjentów. Zastosowanie kriolezji będzie coraz powszechniejsze w wyspecjalizowanych poradniach leczenia bólu jak n.p. w Analgomedzie we Wrocławiu wraz z powszechnym obecnie wykorzystaniem technik ultrasonograficznych do identyfikacji położenia i przebiegu nerwów obwodowych.

Kriolezja – cennik

Kriolezja obwodowa pojedynczego nerwu 800zł
Kriolezja obwodowa dodatkowego nerwu 150zł
Kriolezja okołokręgosłupowa pojedynczego poziomu 1000zł
Kriolezja okołokręgosłupowa dodatkowego poziomu 150zł
Dopłata do blokady (blokada w dniu wizyty u lekarza) 220zł