Akupunktura w leczeniu bólu. Tradycyjne metody w nowoczesnej medycynie

Ból jest przykrym, negatywnym wrażeniem zmysłowym i emocjonalnym. Może być wywoływany przez różne bodźce receptorowe i niereceptorowe. To zjawisko tak powszechne, że każdy człowiek doświadcza go w bardziej lub mniej intensywny sposób. Podstawowym ratunkiem są tabletki przeciwbólowe bez recepty (np. z grupy NLPZ) oraz mocniejsze analgetyki na receptę (np. opioidy). Istnieją również niefarmakologiczne metody leczenia, wśród których na uwagę zasługuje akupunktura. Dlaczego? O tym opowiemy w poniższym artykule. Dowiedz się, na co pomaga akupunktura i jak działa.

Co to jest akupunktura i jak się ją wykonuje?

Spośród wielu metod tradycyjnej medycyny chińskiej, akupunktura jest tą najlepiej przebadaną i zrozumianą, mimo iż wciąż pozostaje pewną zagadką i nadal trwają naukowe badania nad pełnym poznaniem możliwości tego zabiegu. Wbrew obiegowej opinii nie jest to jedynie wbijanie igieł w ciało, lecz kompletny i udokumentowany protokół medyczny. W pojęciu tradycyjnym założeniem zabiegu jest przywrócenie równowagi energii w organizmie, poprzez zmianę przepływu energii chi. W rozumieniu medycznym to oddziaływanie na punkty spustowe w organizmie odpowiadające miejscom zwiększonej gęstości zakończeń nerwów przewodzących odczucia bólowe.

W czasie zabiegu nakłuwa się określoną liczbę punktów, pozostawiając igły na 10-30 minut lub stosując krótkotrwałe, kilkusekundowe nakłucia. Ile zabiegów wymaga akupunktura? Wiele zależy od przyjętej strategii leczenia – zazwyczaj zabiegi należy powtarzać 10-12 razy w czasie 3 miesięcy, do pół roku. Terapia ta jest metodą bodźcową, dlatego, aby osiągnąć pożądany efekt, należy ten bodziec powtarzać. Czasami wystarczy kilka zabiegów, innym razem kilkadziesiąt. O dokładnym czasie oraz intensywności terapii zawsze decyduje lekarz lub akupunkturzysta. Dla większej skuteczności niekiedy stosuje się dodatkowe zabiegi np. akupresurę, stawianie baniek, elektroakupunkturę i laseropunkturę.

akupunktura co leczy

Czy akupunktura leczy ból?

Leczenie bólu, zwłaszcza silnych bólów związanych ze stanami zapalnymi i chorobami przewlekłymi, jest wieloaspektowym procesem, na który składa się kilka elementów, w tym: farmakoterapia, psychoterapia, fizjoterapia oraz zabiegi dodatkowe, takie jak akupunktura. Ta ostatnia jest jedną z niefarmakologicznych metod, często wystarczającą, by pacjent odczuł wyraźną poprawę po zabiegu. Innym razem konieczne jest dobranie kuracji złożonej, zgodnej z drabiną analgetyczną. Każdy człowiek ma inny próg bólu i dla każdego należy ułożyć osobny plan leczenia. Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda. W centrum leczenia bólu we Wrocławiu AnalgoMed dobieramy technikę leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena terapii leczenia bólu, ile kosztuje akupunktura oraz ile musisz takich zabiegów odbyć, skontaktuj się z nami.

Zabiegi u akupunkturzysty mogą być prawdziwym wybawieniem dla osób borykających się z bólami przewlekłymi. Codzienne przyjmowanie ogromnych dawek analgetyków nie pozostaje bez wpływu na organizm, zwłaszcza na nerki, wątrobę i żołądek. Z czasem organizm zwiększa tolerancję na lek, co skutkuje tym, że trzeba przyjmować coraz większe dawki substancji lub zastosować silniejszy lek. Alternatywą, a przynajmniej uzupełnieniem terapii, może być właśnie akupunktura, pozwalająca na ograniczenie, a czasami całkowite odstawienie środków farmaceutycznych.

akupunktura na co pomaga

Jakie są wskazania i na co pomaga akupunktura?

Skoro już wiemy, co to jest akupunktura, jak działa i czy pomaga, warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy się ją stosuje? Zabieg ten wpływa stymulująco na różne partie ciała, najczęściej jednak wykorzystuje się efekt analgetyczny w:

Przeciwwskazaniami są: niektóre nowotwory, zaburzenia układu krwiotwórczego, ciąża, ostre i przewlekłe choroby zakaźne, ostre niewydolności narządów (płuc, serca), świeży zawał serca, aktywny reumatyzm, zakrzepy i zatory żylne, niektóre choroby skóry, otwarte rany, wysoka gorączka.

Pacjenci często zastanawiają się, czy akupunktura boli, w końcu jest to zabieg polegający na wbijaniu igieł. Pragniemy uspokoić: akupunktura nie boli, choć wiele zależy od miejsca nakłucia i samopoczucia chorego. Zazwyczaj pacjent nie czuje igły albo odczuwa uszczypnięcie, które szybko ustępuje. Typowy zastrzyk jest znacznie bardziej nieprzyjemny. A jeżeli dodać do tego brak skutków ubocznych, typowych dla farmaceutyków, to akupunktura staje się bardzo dobrą alternatywą, a przynajmniej uzupełnieniem leczenia farmakologicznego bólu.

Akupunktura w praktyce. Zadzwoń i dowiedz się o skuteczności tej terapii. Umów się i otrzymaj 20% zniżki na hasło 
blog AnalgoMed

Akupunktura w praktyce. Zadzwoń i dowiedz się o skuteczności tej terapii. Umów się i otrzymaj 20% zniżki na hasło 
blog AnalgoMed

Umów wizytę online
`