Dopada Cię migrena? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Silny ból głowy, który skutecznie eliminuje Cię z życia na kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin; pulsujący, jednostronny, charakteryzujący się światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. To jest właśnie migrena, na którą według różnych szacunków cierpi od 12-28% ludzi. Uważa się, że migreny należą do jednych z najsilniejszych bólów głowy, i choć bezpośrednio nie zagrażają życiu, mogą w znacznym stopniu ograniczyć jego jakość. Dowiedz się, jak zdiagnozować migrenę, co wywołuje migrenę, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.

migrena jak leczyć

Co to jest migrena i co ją powoduje?

Dolegliwość ta jest stara jak ludzkość, a zapiski o kobietach chorujących na „globus”, czyli migrenowe bóle głowy, można znaleźć w wielu historycznych źródłach – wspominał o nich już Areteusz z Kapadocji (I wiek n.e.). Mimo tego, że badań poświęconych temu schorzeniu jest mnóstwo, nadal nie do końca poznano jego etiologię, a pytanie, co wywołuje migrenę, wciąż jest przedmiotem dyskusji. Do potencjalnych przyczyn, które mogą powodować migrenowe bóle głowy, należą: czerwone wino, sery pleśniowe, brak snu, zbyt długi sen, pominięcie posiłku, przeziębienie, nadmierne bodźce dźwiękowe i świetlne, zmiany pogody, silny stres, zaburzenia hormonalne i wiele innych. Dla każdej osoby może być to coś innego. Znalezienie przyczyny co wywołuje migrenę, bywa trudne, ale pozwala ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ataki.

Jakie są objawy migreny?

Sam ból głowy to za mało, by zdiagnozować migrenę. Do typowych objawów choroby należą:

jakie są objawy migreny

Migrena może mieć bardzo różny przebieg i intensywność. Niektórzy starają się radzić sobie z nią na własną rękę, ale w przypadku częstych i silnych ataków zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania diagnostyczne, zaproponuje leczenie oraz wytłumaczy jak sobie radzić z migreną.

Podstawą jest oczywiście prawidłowe rozpoznanie. Jak zdiagnozować migrenę? Przede wszystkim należy udać się na konsultację do lekarza neurologa, który na podstawie wywiadu i badań ustali, z czym mamy do czynienia. Międzynarodowa klasyfikacja bólów głowy określa, że rozpoznania migreny bez aury można dokonać, gdy:

Lekarz może zaproponować dodatkowe badania, mające na celu ustalenie przyczyny, np. badanie okulistyczne, tomografię komputerową głowy, rezonans magnetyczny, RTG. Zlecając badania na migrenę, musi wykluczyć m.in.: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie tętnicy skroniowej, ostry napad jaskry, krwotok podpajęczynówkowy.

Dopiero gdy znana jest już przyczyna bólu, można postawić diagnozę i przejść do terapii. Na leczenie migreny składa się kilka elementów:

O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. Chociaż migrena jest chorobą przewlekłą, wykorzystując odpowiednie leczenie i wdrażając profilaktykę, można skutecznie poradzić sobie z napadami migreny, a nawet je wyeliminować. A jeżeli zastanawiasz się, jaki lekarz pomoże Ci w opanowaniu migreny, koniecznie sprawdź naszą ofertę.

`