Rwa kulszowa – dolegliwość, której nie wolno ignorować

Poważne problemy zdrowotne często zaczynają się od błahych czynników. Myślisz, że zwykłe przeciążenie kręgosłupa, nadwyrężenie mięśni, czy nawracający od czasu do czasu ból w odcinku lędźwiowym to drobnostka, którą wystarczy „przeleżeć”? Niestety, takie podejście może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, co to jest rwa kulszowa, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Rwa kulszowa – co to jest i czy może być niebezpieczna?

rwa kulszowa leczenieDopada w najmniej odpowiednim momencie; może tylko lekko przeszkadzać lub uniemożliwić swobodne poruszanie się nawet przez kilka dni. Rwa kulszowa, bo o niej mowa, nazywana potocznie „korzonkami” jest dolegliwością, która dotyka zazwyczaj osób po 40. roku życia, ale zdarza się również u młodszych. Objawia się głównie bólem promieniującym od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa oraz pośladka, w kierunku uda, podudzia aż do stopy. Taki ból to właśnie rwa kulszowa. Przyczyny dolegliwości wynikają z ucisku i podrażnienia korzeni nerwowych lub nerwu kulszowego. Bólowi mogą towarzyszyć objawy neurologiczne: zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, drętwienia kończyn, nietrzymanie lub zatrzymanie moczu i wiele innych.

Bezpośrednie przyczyny rwy kulszowej są różne. Ucisk może być spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, dyskopatią, wypadnięciem krążka międzykręgowego, obrzękiem korzonka nerwowego, rosnącym guzem oraz skrzywieniem kręgosłupa. Zdarza się, że rwa kulszowa doskwiera kobietom w ciąży, ze względu na przesunięcie się środka ciężkości i niewłaściwe obciążenie kręgosłupa, co powoduje ucisk na nerwy.

Czym jest nerw kulszowy?

Aby lepiej zrozumieć przyczyny rwy kulszowej i mechanizm jej powstawania, warto wyjaśnić, czym jest i gdzie znajduje się nerw kulszowy – największy nerw w ludzkim ciele. Powstaje z połączenia korzeni nerwowych wychodzących z kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Dalej wychodzi spod dolnego brzegu mięśnia gruszkowatego i pośladkowego wielkiego i ciągnie się po tylnej powierzchni uda w kierunku dołu podkolanowego. U większości ludzi nerw kulszowy biegnie wzdłuż dolnego brzegu mięśnia gruszkowatego, ale u około 15% populacji przechodzi przez włókna mięśnia, co może powodować ucisk.

Rwa kulszowa – objawy

W zależności od miejsca i siły nacisku, objawy rwy kulszowej mogą być różne. Przede wszystkim jest to ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, początkowo tępy i krótkotrwały, występujący po wysiłku; w miarę postępów choroby pojawiają się okresowe, ostre, trwające wiele dni bóle lędźwiowo-krzyżowe połączone z usztywnieniem kręgosłupa i przykurczem mięśni. Do tego mogą pojawiać się objawy neurologiczne:

Charakterystycznym zjawiskiem jest to, że nawet niewielkie ruchy kręgosłupa, chodzenie, kaszel i kichanie powodują nasilenie objawów bólowych ze względu na zwiększenie ucisku przez wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Rwa kulszowa może być niebezpieczna i prowadzić do nieodwracalnych zmian. Jednym z czynników, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza, jest to, ile trwa rwa kulszowa. Szacuje się, że około 80% ludzi w ciągu swojego życia ma przynajmniej 1 epizod rwy. Pojedynczy, krótkotrwały ból korzonkowy nie jest groźnym stanem, jednak jeżeli dolegliwości się powtarzają, a bóle ulegają nasileniu, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i łączą się z objawami neurologicznymi, wtedy należy się zainteresować jak leczyć rwę kulszową.

Rozpoznanie i leczenie rwy kulszowej

Diagnoza odbywa się u lekarza ortopedy lub neurologa, który bierze pod uwagę wiele czynników m.in.: jak długo trwa rwa kulszowa, jaką ma intensywność, czy występują symptomy towarzyszące itd. Ponieważ bóle pleców mogą być powodowane różnymi chorobami, np. nowotworami, podczas diagnozy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań RTG, CT, MRI w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych chorób.

Podczas leczenia rwy kulszowej, ważne jest, jaki lekarz będzie czuwał nad terapią. Najlepiej, gdyby to był zespół składający się z ortopedy, neurologa, specjalisty od leczenia bólu oraz fizjoterapeuty. Na taką opiekę możesz liczyć w AnalgoMed, wrocławskiej poradni leczenia bólu. Podstawowym działaniem w rwie kulszowej jest doraźne leczenie bólu, fizykoterapia oraz rehabilitacja.

W przypadku około 1-2% pacjentów z bólami krzyża i 2-10% pacjentów z rwą kulszową niezbędne może okazać się leczenie operacyjne. Wskazaniami do takiego zabiegu są m.in.: niedowłady, zatrzymanie czucia w kończynach, zatrzymanie moczu spowodowane uciskiem na nerwy, obecność niestabilnego złamania kręgosłupa, guza czy ropnia w kanale kręgowym. Operacja może być wymagana też w przypadku przewlekłego bólu po nieskutecznym leczeniu innymi metodami. O tym, jak leczyć rwę kulszową zawsze decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta i występujących objawów dodatkowych.

Cierpisz na rwę kulszową? Zadzwoń i dopytaj o możliwości leczenia. Do końca sierpnia 20% zniżki na hasło
blog AnalgoMed

Cierpisz na rwę kulszową? Zadzwoń i dopytaj o możliwości leczenia. Do końca sierpnia 20% zniżki na hasło
blog AnalgoMed

Umów wizytę online
`