Gdy boli każda czynność – fibromialgia – co to jest, objawy, leczenie

Przewlekły, uogólniony ból mięśni i stawów, ciągłe dolegliwości bólowe, zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia nastroju, kłopoty ze snem. Jeżeli masz takie objawy, to być może cierpisz na fibromialgię – chorobę reumatyczną tkanek miękkich. Czym jest fibromialgia, jakie są jej objawy i czy da się ją leczyć?

Fibromialgiaobjawy i przyczyny

Fibromialgia ból co to jestChoroba ta charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśni. Jest niezapalnym zespołem bólowym występującym w różnych miejscach – zarówno w dolnej, jak i górnej części ciała, dlatego określa się ją jako ból uogólniony. Charakterystyczne dla fibromialgii objawy to: występowanie bolesnych punktów, czyli miejsc bardzo wrażliwych na dotyk, reagujących bólem nawet pod wpływem niewielkiego ucisku. Dochodzą do tego stany lękowe, problemy ze snem, stany depresyjne oraz szereg zaburzeń czynnościowych.

Fibromialgia – objawy towarzyszące

Wyniki rutynowych badań laboratoryjnych są prawidłowe, dlatego przez długi czas fibromialgię nie uznawano za chorobę, a za przejaw hipochondrii. Objawy fibromialgii są na tyle niespecyficzne, że bywają problemy z jej zdiagnozowaniem.

Pierwszy opis choroby pochodzi z roku 1904, a nazwę fibromialgia zaproponowano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, natomiast dopiero w 1990 roku Amerykańskie Kolegium Reumatologiczne (ACR) zasugerowało kryteria diagnostyczne pomocne w ustaleniu choroby. Jest to więc dolegliwość uznana stosunkowo niedawno, choć występująca wcześniej pod różnymi nazwami.

Kryteria ACR i Europejskiej Ligi Przeciwreumatycznej z 2010 roku uzupełniają stare wytyczne i są wykorzystywane do szybszego i sprawniejszego rozpoznawania zespołu. Diagnoza fibromialgii jest trudna i niestety zdarza się, że choroba jest lekceważona. To rzadka przypadłość, dotycząca według różnych szacunków od 2% do 10% ogólnej populacji (w Polsce ok. 2 miliony osób) i dotyka zwykle ludzi w młodym oraz średnim wieku, częściej kobiet niż mężczyzn.

Przyczyny fibromialgii nie są do końca znane. Uważa się, że może rozwijać się w związku z sytuacjami stresowymi oraz czynnikami, które jej sprzyjają: przebyte choroby, przebyte poważne urazy, depresja, lęki, kłopoty finansowe, problemy zdrowotne i rodzinne. Za zaburzoną regulację bólu odpowiadają również:

Fibromialgia – diagnoza i leczenie

Ze względu na to, że choroba może dawać różne objawy o bogatym obrazie klinicznym, fibromialgię diagnozuje się na końcu, po wykluczeniu innych schorzeń, mogących powodować podobne dolegliwości. Lekarz rozpoznaje fibromialgię na podstawie objawów oraz bolesnych punktów charakterystycznych dla fibromialgii. Wymagane jest stwierdzenie nadmiernej tkliwości w min. 11 z 18 punktów tkliwych, do których należą m.in.: barki, uda, dolna i górna część pleców, biodro, podudzie, ramię, żuchwa, przedramię, klatka piersiowa, brzuch.

Źródło tabeli: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/165926,postepowanie-w-fibromialgii-rozpoznanie

Kryteria diagnostyczne fibromialgii określają wytyczne ACR z 1990 r., wstępne z 2010 r. i zmodyfikowane (2011) oraz aktualizacja z 2016 r.

Leczenie fibromialgii jest procesem złożonym, wymagającym dopasowania terapii do potrzeb pacjenta, dlatego czasami trzeba wypróbować wiele różnych preparatów oraz technik pomagających w uśmierzeniu bólu w chorobie, jaką jest fibromialgia. Leki stosowane najczęściej to: środki przeciwbólowe (np. paracetamol i tramadol), przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz rozluźniające mięśnie.

Bardzo dobrze sprawdzają się niefarmakologiczne metody leczenia bólu, zwłaszcza akupunktura ze stymulacją elektryczną. Zabieg poprawia samopoczucie, zmniejsza nasilenie bólu i objawy zmęczenia, wzmacnia też działanie leków oraz ćwiczeń łagodzących ból.

Fibromialgia – gdzie leczyć i do jakiego lekarza się udać?

Ważne jest, aby pacjent trafił do dobrego lekarza zajmującego się diagnozą i leczeniem bólu, wtedy ma największe szanse na prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Fibromialgia wciąż jest mało znaną chorobą i bywają trudności w jej rozpoznaniu. Jeżeli odczuwasz przewlekłe dolegliwości bólowe, koniecznie odwiedź Centrum Leczenia Bólu AnalgoMed we Wrocławiu. Podczas wizyty lekarz dobierze optymalny rodzaj leczenia i pomocy, a ponieważ stosujemy interdyscyplinarny, zintegrowany model leczenia bólu zapewniamy pacjentowi skuteczną pomoc dopasowaną do jego potrzeb.

`