Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu – blokada nerwów i kriolezja

Pacjentom zgłaszającym dolegliwości bólowe, proponujemy różnorodne formy leczenia i łagodzenia bólu. Jeżeli terapia zachowawcza nie przynosi pożądanych efektów lub istnieją określone wskazania, należy rozważyć blokady niwelujące ból. Istnieje wiele rodzajów blokad: blokady lecznicze, blokady diagnostyczne, blokady prognostyczne oraz inne nowoczesne metody medyczne, eliminujące ból na stałe lub tymczasowo. Jak przygotować się do blokady nerwów, co to jest kriolezja i na czym polega zabieg?

Co to jest blokada nerwu?

blokada nerwuBlokada nerwu jest rodzajem znieczulenia miejscowego polegającym na zniesieniu przewodzenia bólu w obwodowym układzie nerwowym w obrębie określonych nerwów. Znieczulenie regionalne i blokady nerwów wykonuje się środkami farmakologicznymi. Zabieg jest bezpieczny, ale wymaga obecności doświadczonego anestezjologa z umiejętnościami technicznymi.

Blokady nerwów obwodowych dotyczą najczęściej zabiegów w zakresie kończyn, szyi oraz stomatologii. Są to odwracalne, czasowe metody hamowania przekazywania impulsów w nerwach obwodowych. Szczególnym rodzajem blokady nerwów jest znieczulenie zewnątrzoponowe, hamujące przewodzenie bólu na poziomie wejścia nerwów do kanału kręgowego. Niekiedy zakładana jest blokada ciągła, polegająca na umieszczeniu cienkiego cewnika w znieczulanej okolicy, pozwala to na ciągłe podawanie środka znieczulającego.

Okołokręgosłupowa blokada nerwów jest zabiegiem wykonywanym w chorobach kręgosłupa np. stenozie, kręgozmyku, wysunięciu dysku. Za pomocą specjalnej igły wprowadza się do wybranego miejsca glukokortykosteroid oraz niekiedy inne środki znieczulające.

Należy pamiętać, że blokada nerwów nie likwiduje przyczyny problemu, a jedynie znosi ból i wspomaga terapię, co umożliwia skuteczniejsze leczenie i rehabilitację. Więcej na temat metod leczenia bólu stosowanych w AnalgoMed przeczytasz tutaj.

Co to jest kriolezja?

Kriolezja jest metodą leczenia bólu polegającą na zablokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych poprzez miejscowe zamrożenie nerwu. Powoduje to czasowe zniesienie odczuwania bólu, a efekt utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy po zabiegu. Kriolezja to odwracalna blokada nerwu, nie niszczy struktury nerwu i pozbawiona jest ogólnoustrojowego działania ubocznego. Ponieważ jest to małoinwazyjna blokada nerwu, niewymagająca nacinania i preparowania chirurgicznego tkanek, wystarczy miejscowe znieczulenie, a zabieg może być wielokrotnie powtarzany.

Kriolezja może być zastosowana w przypadku znoszenia: bólów pooperacyjnych, bólów neuralgicznych, bólów związanych ze zwyrodnieniami stawów, bólów fantomowych, nowotworowych czy zespołów łokcia tenisisty, łokcia golfisty, bolącego barku. Kriolezja nie wymaga specjalnego przygotowania. Przydatne wskazówki znajdują się poniżej.

Przygotowanie do zabiegu blokady nerwów i kriolezji

kriolezjaBlokady nerwów nie wymagają szczególnego przygotowania do zabiegów. Każdy zabieg musi być poprzedzony konsultacją u lekarza, który będzie go wykonywał, dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić, czy skala bólu się zmieniła i jaka konkretnie blokada ma zostać założona. Zapoznaj się z informacjami jak przygotować się do pierwszej wizyty w poradni bólu. Na konsultacji lekarz określi, czy należy przyjść na czczo, czasami może być zalecane spożycie lekkiego posiłku, dotyczy to zwłaszcza diabetyków, którzy nie powinni zmieniać swoich codziennych nawyków żywieniowych.

Blokada nerwów, kriolezja a leki – jak się przygotować?

Nie należy odstawiać regularnie przyjmowanych leków, wyjątkiem są leki obniżające krzepnięcie krwi, które trzeba będzie prawdopodobnie odstawić lub tymczasowo zamienić na inne. O tym jednak każdorazowo decyduje lekarz. Podczas wizyty należy zgłosić fakt przyjmowania takich leków, a najlepiej zabrać ze sobą całą rozpiskę przyjmowanych leków.

Czas trwania zabiegu zależy od jego rodzaju, może trwać od kilku minut do ponad godziny i zazwyczaj pacjent może wrócić do domu już po około 30-60 minutach od zakończenia zabiegu. Czasami wymagana jest 24-godzinna hospitalizacja, ale w takim wypadku pacjent jest zawczasu informowany. Dla bezpieczeństwa zalecamy, aby na zabieg zgłosić się z pełnoletnią osobą towarzyszącą, która odprowadzi pacjenta do domu. Blokada nerwów jest zabiegiem bezpiecznym, ale każdy człowiek inaczej reaguje na leki i stres związany z pobytem w sali zabiegowej.

Teraz gdy już wiesz, na czym polega znieczulenie regionalne, blokada nerwów i kriolezja oraz jak się do nich przygotować, odwiedź nas we Wrocławiu – AnalgoMed ul. Powstańców Śląskich 95, budynek Sky Tower.

`