Endometrioza, kobieca choroba, która boli – fakty i mity

Endometrioza (gruczolistość macicy) jest stosunkowo powszechną chorobą ginekologiczną, polegającą na przemieszczaniu się tkanki macicy poza jamę macicy. Wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami, a jedną z najgorszych jest ból. Endometrioza, choć nie jest groźna dla życia, mocno obniża komfort życia, zwłaszcza ze względu na przewlekły ból, z jakim muszą zmagać się kobiety. Poznaj fakty i mity o endometriozie i dowiedz się, czy istnieje sposób na zmniejszenie bólu w endometriozie.

endometrioza macica
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blausen_0349_Endometriosis.png

Fakt 1 – Endometrioza dotyczy kobiet w każdym wieku

Na całym świecie na gruczolistość macicy choruje (wg różnych szacunków) 89-176 milionów kobiet; dolegliwość ta dotyka 5-15% kobiet w różnym wieku. Choć często problem diagnozowany jest u pań w wieku 30-40 lat, może wystąpić również u dziewczynek już od pierwszej miesiączki, a także u kobiet po menopauzie.

Fakt 2 – Endometrioza boli

Jednym z charakterystycznych objawów endometriozy jest ból, który pojawia się nie tylko pod postacią przykrych miesiączek. Wiele pań skarży się na ból podbrzusza po stosunku, a winna temu jest właśnie endometrioza. Ból miednicy, ból jajnika, bóle kręgosłupa również mogą być związane z tą dolegliwością. Choroba wpływa negatywnie na samopoczucie i funkcjonowanie pań. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia bólu w endometriozie.

Fakt 3 – Endometrioza ma podłoże genetyczne

Ale nie tylko. Jest to choroba hormonalna, immunologiczna, toksykologiczna oraz genetyczna. Nie do końca poznano, jakie są przyczyny endometriozy, ale wiadomo, że istotne są czynniki związane z genetyką, a kobiety, u których w rodzinach występowała ta choroba, są aż 7-krotnie bardziej na nią narażone.

Fakt 4 – Endometrioza może być przyczyną raka, niepłodności i poronień

Choroba może powodować zwiększone ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza raka jajników. Istnieje też związek z chorobami immunologicznymi, alergiami oraz chorobami serca. Ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego jednym z objawów endometriozy jest problem z zajściem w ciążę. Ryzyko poronienia we wczesnej fazie ciąży u pacjentek z endometriozą jest znacznie większe niż zdrowych, istnieje też zwiększone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Mit 1 – Endometrioza = bezpłodność

Mimo iż faktem jest, że endometrioza powoduje problemy z zajściem w ciążę, to jej nie wyklucza. Około 60-70% pacjentek może mieć dzieci, a połowa z nich zachodzi w ciążę. Możliwe są też różne formy leczenia niepłodności.

Mit 2 – Endometrioza (nie!) musi boleć

Kobiety chorujące na gruczolistość macicy skarżą się na silne bóle brzucha, bóle jajników, bolesne miesiączki oraz unikają zbliżeń seksualnych ze względu na ból podczas stosunku. Endometrioza bez wątpienia jest przykrą chorobą, jednak nie musi boleć. Warunkiem jest podjęcie prawidłowego leczenia przeciwbólowego. Pomocne jest nie tylko leczenie farmakologiczne endometriozy, ale również inne inwazyjne oraz nieinwazyjne metody uśmierzania bólu, akupunktura, fizjoterapia czy psychoterapia. Dowiedz się, na czym polega leczenie bólu w AnalgoMed we Wrocławiu.

Mit 3 – Endometrioza jest chorobą kobiet ambitnych i aktywnych zawodowo

Ten mit zrodził się z badań przeprowadzonych w latach 1950-1970, które wykazywały, że na objawy gruczolistości macicy skarżyły się przede wszystkim kobiety, które odsuwały decyzję o ciąży na później ze względu na karierę. Wysnuto więc stwierdzenie, że to choroba ambitnych kobiet. Później jednak obalono tę tezę, a obecnie wiadomo, że na endometriozę może zachorować każda kobieta niezależnie od wieku i statusu społecznego.

Mit 4 – Ciąża/menopauza leczy endometriozę

O tym, że kobiety po menopauzie (nawet do 80. roku życia) mogą mieć objawy endometriozy, już wcześniej wspominaliśmy, wiadomo więc, że menopauza nie powoduje ustąpienia choroby. Niektórzy błędnie zakładają również, że ciąża może wyleczyć endometriozę. Choć istnieje szansa na chwilowe zredukowanie objawów w ciąży, ta nie jest metodą leczenia. Wysoki poziom estrogenu w I i II trymetrze może wręcz nasilić objawy.

Endometrioza jest chorobą na całe życie. W przypadku mniej nasilonych objawów skuteczne jest leczenie objawowe. Jeżeli choroba wiąże się z torbielami, problemami z zajściem w ciążę, silnymi bólami oraz innymi dolegliwościami, stosuje się leczenie operacyjne. Najważniejsze jednak jest wczesne rozpoznanie i niedopuszczenie do powstawania nieodwracalnych zmian, dlatego każda kobieta powinna regularnie przechodzić badania ginekologiczne.

`