Blokada nerwów – na czym polega i co to jest?

Wśród wielu metod leczenia bólu, blokady nerwów obwodowych zasługują na szczególne omówienie. Blokada nerwu to podawanie w okolicy nerwów, pni i splotów nerwowych leków miejscowo znieczulających.. Prowadzi to do okresowego „wyłączenia” danego nerwu w zakresie przewodzenia bólu, odczuwania temperatury, dotyku i innych bodźców. Blokada jest bezpiecznym znieczuleniem miejscowym i regionalnym, ale jej wykonanie wymaga obecności doświadczonego anestezjologa. Znieczulenie można uzyskać w obrębie różnych nerwów obwodowych. Do często przeprowadzanych zabiegów należą m.in.: blokady nerwu kulszowego, potylicznego, trójdzielnego czy udowego.

Na czym polega blokada nerwów

blokada nerwu kulszowego

Uśmierzenie bólu przez blokadę trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, dlatego zazwyczaj ten rodzaj znieczulenia stosowany jest przed i podczas zabiegu lub już po nim. W określonych przypadkach zakłada się tzw. blokady ciągłe, pozwalające na długotrwałe podawanie środka znieczulającego przez specjalny cewnik umieszczony w okolicy nerwu. Jest to metoda szczególnie przydatna w przypadku leczenia bólu pooperacyjnego i przewlekłego. Jak przygotować się do zabiegu blokady nerwów przeczytasz tutaj.

Zalety blokady nerwów:

Blokada nerwu kulszowego

Największym nerwem w ludzkim ciele jest nerw kulszowy. Unerwia grupę mięśni zginaczy uda, a także goleń oraz stopę. Blokada nerwu kulszowego jest stosowana zwłaszcza podczas zabiegów w obrębie podudzia, operacji stopy cukrzycowej, po dużych zabiegach kolana oraz w ostrym bólu w obrębie kończyny dolnej. Blokada nerwu kulszowego nie jest blokadą kręgosłupa.

Blokada nerwu potylicznego

Nerw potyliczny większy przenosi dotyk, ból i odczucia temperatury na obszarze skóry głowy. Jego podrażnienie często daje objawy w postaci bólów głowy, zwłaszcza migrenowych oraz przewlekłych bólów pochodzących od kręgosłupa szyjnego.

Blokada nerwu potylicznego stosowana jest w celu:

Blokada nerwu trójdzielnego

Nerw trójdzielny należy do nerwów czaszkowych i jest odpowiedzialny za odczuwanie wrażeń zmysłowych w okolicy strefy czołowej, szczękowej i żuchwowej twarzy, odpowiada za unerwienie zębów, jamy ustnej, zatok przynosowych, spojówki i rogówki oka i odpowiada ze wiele innych funkcji. Jego uszkodzenie lub podrażnienie powoduje silny ból nazywany nerwobólem, neuralgią lub rwą twarzową.

Blokada nerwu trójdzielnego stosowana jest, gdy inne rodzaje leczenia są nieskuteczne. Zabieg polega na nastrzyknięciu gałęzi nerwu i jego znieczuleniu. Aby uzyskać długotrwałe efekty zabieg musi być powtarzany. W przypadku tego rodzaju dolegliwości skuteczne mogą być zwłaszcza krioblokady, czyli blokady nerwu trójdzielnego polegającej na zamrożeniu nerwu z użyciem specjalnej sondy obniżającej temperaturę.

Blokada nerwu udowego

Nerw udowy jest największym nerwem splotu lędźwiowego. Unerwia przednio-przyśrodkowy obszar uda, zaopatruje mięsień czworogłowy uda, skórę okolicy przednio-przyśrodkowej uda, staw biodrowy oraz kolanowy.

Blokada nerwu udowego stosowana jest najczęściej w przypadku zabiegów przeprowadzanych na przedniej części uda oraz rzepki, a także w chirurgii kolana, pobierania przeszczepów skórnych z przedniej okolicy uda oraz w innych, uzasadnionych przypadkach bólu przewlekłego.

W Centrum Leczenia Bólu AnalgoMed we Wrocławiu pomagamy pacjentom cierpiącym z powodu bólu przewlekłego. W naszej ofercie znajdują się różne metody leczenia bólu, w tym farmakologiczne blokady nerwów obwodowych, kriolezje oraz inne terapie, dzięki którym pacjent może na stałe zapomnieć o bólu.

`