„Lek bez recepty” – wsparcie rodziny w chorobie

Pacjent, który ma zapewnioną pomoc ze strony rodziny, przyjaciół i opiekunów lepiej reaguje na leczenie i szybciej wraca do formy niż osoby bez takiego wsparcia. Pomoc może przyjmować wiele wymiarów i obejmować różnorodne elementy wspólnego życia. Nie powinna jednak wiązać się z roztaczaniem ochronnego klosza wokół chorego. Czym w takim razie jest wsparcie rodziny i jak skutecznie pomagać choremu?

Dlaczego wsparcie rodziny w chorobie jest takie ważne?

rodzina wsparcie psychologia pomocLekarze często podkreślają, że pacjent, którego wspiera rodzina, przechodzi proces leczenia z dużo lepszym efektem. Chory lepiej reaguje na leczenie i szybciej dochodzi do zdrowia – dotyczy to zarówno reakcji fizycznej, jak i psychicznej. Organizm lepiej radzi sobie z bólem, a mechanizmy naprawcze i regeneracyjne zachodzą skuteczniej, gdy chory „ma po co i dla kogo żyć”. Właśnie na tym między innymi polega pomoc, by chory się nie poddawał, lecz zmobilizował się do zdrowienia. Psychologia ma ogromny wpływ na proces rekonwalescencji i nie należy zaniedbywać tej sfery.

Rodzina i przyjaciele powinni być źródłem wsparcia dla osoby chorej. Nie można też zapominać o profesjonalnej pomocy psychologicznej. Jeżeli nie wiesz, jak wspierać chorego w schorzeniu związanym z przewlekłym bólem, w Centrum Leczenia Bólu AnalgoMed pracują specjaliści, którzy pomogą Wam przejść przez ten trudny czas.

Jak powinna zachowywać się rodzina wobec chorego?

Każda dłuższa bądź przewlekła dolegliwość zdrowotna, to dla rodziny spore obciążenie i egzamin miłości. Często pojawiają się pytania o sens życia, o to, dlaczego akurat „nas” to spotkało. Rodzina, podobnie jak chora osoba, potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowej sytuacji. Mogą w tym okresie występować mechanizmy obronne, będące naturalną reakcją na stres i nową, niekomfortową sytuację:

Mechanizmy obronne są niezwykle istotne, gdyż dają pacjentowi, rodzinie i bliskim czas na zaakceptowanie trudnej sytuacji, jednak taki stan nie może się przedłużać. Zbyt długo utrzymująca się postawa obronna jest sygnałem, że członkowie rodziny nie potrafią poradzić sobie z zaistniałą sytuacją i potrzebują zewnętrznego wsparcia. Więcej o roli rodziny w obliczu choroby przeczytasz tutaj.

Jak wspierać chorego? Na czym polega pomoc choremu członkowi rodziny

Pomoc może mieć różny wymiar i zależy od sytuacji chorego oraz rodziny. Osoby przewlekle chore najczęściej potrzebują wsparcia emocjonalnego i informacyjnego oraz pomocy w codziennych czynnościach.

Pomoc i opieka nad członkiem rodziny oraz wsparcie psychiczne to właśnie taki lek pomagający choremu szybciej powrócić do zdrowia. W dodatku jest to lek całkowicie darmowy i dostępny bez recepty, dlatego korzystajmy z niego jak najczęściej i jak najlepiej.

`